Družstvo Rolník

Se sídlem Čistá 1 psč 29423, IČ 271 72 597, zapsaného v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddílu Dr, vložce 6119

Stanovy

Stanovy Družstva Rolník

 

    Družstvo je společenstvím neuzavřeného počtu osob založeným za účelem podnikání a jiných potřeb svých členů. Družstvo se řídí zásadami prospěchu svých členů bez rozdílu formy podnikání. Družstvo se zřizuje na dobu neurčitou.  

 

I. Základní ustanovení

 

Článek 1

 

Obchodní firma družstva: Družstvo Rolník (dále jen "družstvo") 

Sídlo družstva: Čistá 1, 294 23

 

Článek 2

 

Družstvo je právnickou osobou. Za porušení svých závazků odpovídá celým svým majetkem. Členové neručí za závazky družstva.

 

 

Článek 3

Základní kapitál družstva

 

      Základní kapitál družstva  tvoří souhrn členských vkladů, k jejichž splacení se zavázali členové družstva.      

Článek 4

Předmět podnikání družstva

 

    Předmětem podnikání družstva je:

Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona

    Družstvo je oprávněno podle svých potřeb zakládat jiné obchodní společnosti, vkládat do nich svůj majetek, vstupovat jako člen do jiných družstev a účastnit se na podnikání jiných osob.

II.

Členství v družstvu

 

Článek 5

Vznik členství

 

    Členy družstva se mohou stát všechny osoby fyzické i právnické, které podnikají v oblasti zemědělství.

 

Po  splnění  podmínek  vyplývajících  ze  zákona a stanov vzniká členství:

    a) při založení družstva dnem vzniku družstva,

 b) za  trvání  družstva rozhodnutím představenstva o přijetí  za  člena na  základě  písemné členské přihlášky. Členství vzniká dnem rozhodnutí představenstva o přijetí za člena  nebo pozdějším dnem  uvedeným  v tomto rozhodnutí     

     c) převodem nebo přechodem družstevního podílu,

     d) jiným způsobem stanoveným zákonem.

 

    O přijetí za člena rozhoduje představenstvo družstva na základě písemné přihlášky, která musí obsahovat mimo jiné výslovný souhlas uchazeče se stanovami družstva. Odmítnutí přijetí nemusí být zdůvodněno. Není-li uchazeč přijat za člena představenstvem družstva, může se obrátit s přihláškou přímo na členskou schůzi družstva.

 

     Přijetí právnické osoby za člena družstva je podmíněno uzavřením smlouvy o podmínkách členství právnické osoby v družstvu. Tato smlouva podléhá schválení členskou schůzí družstva. Podmínkou vzniku členství je zaplacení  (složení) základního členského vkladu.

 

     Součástí členského vztahu není vztah pracovněprávní.

 

Článek 6

Zánik členství

 

Členství v družstvu  zaniká:

-        písemnou dohodou, 

-        vystoupením,

-        vyloučením,

-        převodem nebo přechodem družstevního podílu,

-        zánikem člena - právnické osoby,

-        prohlášením  konkursu  na  majetek  člena,

-        zamítnutím insolvenčního návrhu pro  nedostatek  majetku  člena,

-        zánikem družstva bez právního nástupce,

-           jiným způsobem stanoveným zákonem (např. § 610 písm.j/ zákona o obchodních korporacích).

 

Vystoupením  zaniká  členství  na základě písemného oznámení o vystoupení z družstva (písemné odhlášky) podané představenstvu družstva. Členství zaniká po uplynutí 2 měsíců           od doručení odhlášky.

 

Člen může být vyloučen na základě písemného rozhodnutí představenstva , jestliže:

-        přestal splňovat podmínky pro členství, nebo

-        závažným způsobem nebo opakovaně a přes výstrahu porušuje  členské povinnosti, nebo

-        byl-li  pravomocně  odsouzen  pro  úmyslný  trestný  čin,  který spáchal  proti  družstvu nebo členu  družstva, nebo 

-        porušil-li vůči družstvu pravidla hospodářské soutěže, nebo

-        zneužil jeho jméno, popř. jednal tak, že poškodil svým chováním či projevy dobrou pověst, jméno či zájmy družstva,

            jakož i z dalších důvodů stanovených v zákoně.

 

Družstvem se v tomto bodě rozumí i dceřinné společnosti družstva, a společnosti, v nichž má družstvo majetkovou účast.

 

Rozhodnutí o vyloučení předchází písemná výstraha představenstva s uvedením důvodu jejího udělení, upozorněním na možnost vyloučení a výzvou, aby přestalo porušování členských povinností a odstranění jejich následků, to vše ve lhůtě 30 dnů (výstrahy se nepoužije, jestliže předmětné porušení mělo následky, které nelze odstranit).

 

Představenstvo může rozhodnout o vyloučení člena pouze do šesti měsíců ode dne, kdy se družstvo dozvědělo o důvodu vyloučení, nejpozději však ve lhůtě jednoho roku ode dne, kdy tento důvod vyloučení nastal.

 

Rozhodnutí musí být písemné a kromě důvodu vyloučení, musí obsahovat poučení o možnosti člena podat proti rozhodnutí představenstva o vyloučení odůvodněné námitky k členské schůzi ve lhůtě 30ti dnů ode dne doručení oznámení o vyloučení. Členství vylučované osoby zaniká marným uplynutím lhůty pro podání námitek nebo dnem, kdy bylo vylučované osobě doručeno rozhodnutí členské schůze o zamítnutí námitek.     

 

Proti rozhodnutí členské schůze o vyloučení může vylučovaná osoba podat ve lhůtě 3 měsíců              ode dne doručení rozhodnutí návrh soudu na prohlášení rozhodnutí o vyloučení za neplatné.

 

Článek 7

Práva a povinnosti členů družstva a družstva, družstevní podíl
 

1)       Družstevní podíl představuje práva a povinnosti člena plynoucí z členství v družstvu.

 

Družstevní podíl lze převést jen na osobu, která se podle ustanovení zákona o obchodních korporacích  nebo Stanov může stát členem družstva. Dohoda o převodu družstevního podílu musí být písemná a musí obsahovat souhlas  nabyvatele družstevního podílu se stanovami družstva. Převod družstevního podílu na jiného člena družstva či jinou osobu je možný jenom s písemným souhlasem představenstva. Proti zamítavému rozhodnutí představenstva o převodu družstevního podílu se nabyvatel družstevního podílu může odvolat k členské schůzi.

 

       Družstevní podíl je předmětem dědictví. Při přechodu družstevního podílu děděním je          vznik členství podmíněn písemným souhlasem představenstva. Proti zamítavému rozhodnutí představenstva o přechodu družstevního podílu se člen může odvolat k členské schůzi. Dědic,  který se  nestal členem,  má nárok  na vypořádací podíl člena, jehož členství zaniklo.

 

 Vylučuje se, aby družstevní podíl byl ve spoluvlastnictví více osob.

 Družstevní podíl nelze rozdělit.   

2)    Základní práva člena:

-      podílet se na řízení, rozhodování a kontrole činnosti družstva přímo nebo prostřednictvím volených orgánů, předkládat návrhy na kandidáty do voleb orgánů družstva, volit a být volen do orgánů družstva,

-      podílet se na rozhodování a volbách orgánů družstva,

-      předkládat návrhy a náměty na zlepšení činnosti družstva,

-      vznášet připomínky a dotazy na orgány družstva a být o jejich vyřízení informován,

-      podílet se na výhodách, které družstvo poskytuje svým členům,

-      podílet se na zisku družstva úměrně k výši svého členského vkladu a k objemu a hodnotě zboží, které od člena družstvo vykoupilo,

-      složit další členský vklad,

-      účastnit se jednání členské schůze,

-         ostatní práva vyplývající z příslušných ustanovení obecně závazných předpisů (zejménaz občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích).

 

3) Základní povinnosti člena:

-      dodržovat stanovy arozhodnutí orgánů družstva,

-      chránit majetek družstva a jeho dceřiných společností a řádně o něj pečovat,

-      složit základní členský vklad, popřípadě další členský vklad, pokud se k tomu zavázal,

-      odvádět družstvu členský příspěvek ve výši stanovené členskou schůzí,

-      udělit družstvu zmocnění k výkonu akcionářských práv vztahujících se k akciím akciových společností, které vykupují a zpracovávají produkty zemědělské prvovýroby,

-      nabídnout družstvu k odkupu celou svou zemědělskou produkci dle zásad a pravidel přijatých členskou schůzí,

- podle svých možností a schopností přispívat k činnosti a rozvoji družstva,

- plnit ostatní povinnosti vyplývající z příslušných ustanovení obecně závazných předpisů (zejména z občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích).

 

Družstvo při neplnění nebo porušení povinností daných stanovami či zákonem (vč. neplacení příspěvků, porušování povinností )
může členovi uložit finanční pokutu do výše 100.000,-Kč nebo člena z družstva vyloučit. Proti rozhodnutí představenstva o uložení pokuty se lze odvolat do 15 dnů od doručení rozhodnutí k členské schůzi.

 

Článek 8

Členský vklad

 

Členský vklad je tvořen součtem základního členského vkladu a případného dalšího členského vkladu. Není-li výslovně uvedeno jinak, pojmem členský vklad se rozumí jak základní členský vklad tak i další členský vklad.

 

Základní členský vklad činí 6.300,-Kč slovy šest tisíc tři sta korun českých.

Členský vklad je možné složit:

a)     v penězích (peněžitý vklad). Složení vkladu přistupujícího člena se provádí  vkladem či převodem na účet družstva nebo v hotovosti  do  pokladny družstva. Základní členský vklad musí být splacen ve lhůtě 15 dnů ode dne rozhodnutí představenstva o přijetí za člena nebo od pozdějšího dne uvedeného v tomto rozhodnutí,

b)   vnesením jiné penězi ocenitelné věci (nepeněžitý vklad), pokud jej před jeho vložením schválí členská schůze. Nepeněžitý vklad ocení znalec ze seznamu znalců vedeného podle jiného právního předpisu určený dohodou družstva a vkladatele. 

 

O převzetí povinnosti k dalšímu členskému vkladu  uzavře družstvo se členem písemnou smlouvu, obsahující údaje o výši peněžitého vkladu nebo o tom, jaká věc tvoří předmět nepeněžitého vkladu a jeho ocenění, způsob jeho ocenění a lhůtu pro splnění vkladové povinnosti. Není-li vypořádání dalšího členského vkladu za trvání členství dohodnuto ve smlouvě o dalším členském vkladu, nelze za trvání členství další členský vklad nebo jeho část vracet ani jinak vypořádávat.

 

Členský vklad právnické osoby a způsob jeho ohodnocení a uhrazení se stanoví ve smlouvě               o přijetí s právnickou osobou při přijetí právnické osoby za člena družstva.

 

Základní členský vklad může být snížen jen za podmínek stanovených zákonem.

 

Jsou-li součástí členského vkladu nemovitosti či jiné věci nepeněžité povahy, má člen                 po skončení členství právo na jejich vydání, a to v hodnotě, která je evidována v majetku družstva v době zániku jeho členství. Je-li výše vypořádacího podílu menší, než činí hodnota vrácené nemovitosti, je nabývající člen povinen uhradit družstvu rozdíl v penězích.           

 

Částka 2.000,-Kč slovy dva tisíce korun českých z každého základního členského vkladu připadá do nedělitelného fondu družstva

 

Článek 9

Vypořádání při zániku členství

 

Při zániku členství za  trvání družstva má dosavadní člen nárok na vypořádací podíl, který  se  určí  poměrem splaceného členského vkladu člena, kterému v daném účetním období zaniklo členství, násobeného počtem  ukončených roků jeho členství  k  souhrnu  splacených   členských  vkladů  všech  členů násobených ukončenými roky jejich členství. Pro určení vypořádacího podílu je rozhodný stav vlastního kapitálu  družstva podle  účetní závěrky  za rok,  v němž členství zaniklo.

 

Při  určování výše vypořádacího  podílu se nepřihlíží  ke kapitálu, jenž je  v nedělitelném fondu nebo v jiných zajišťovacích  fondech. Rovněž  se nepřihlíží ke vkladům členů s kratším než ročním členstvím přede dnem, k němuž se řádná účetní závěrka sestavuje.

 

Vypořádací podíl je splatný nejdéle uplynutím 2 let ode dne zániku členství.

 

Nárok na podíl na zisku vzniká jen za období trvání členství.

 

Vypořádací  podíl se  uhrazuje v  penězích, nedohodnou-li se strany jinak.

 

Při zániku členství právnické osoby se postupuje jako při zániku členství fyzické osoby, nestanoví-li smlouva o přijetí právnické osoby za člena jinak.     

 

Článek 10

Orgány družstva

 

a) členská schůze

b) představenstvo

c) kontrolní komise

Do orgánů družstva mohou  být voleni jen členové družstva starší  18  let  a  zástupci  právnických  osob,  které jsou členy družstva. Je-li členem družstva právnická osoba, je povinna zmocnit fyzickou osobu jednat za ni v orgánu družstva. Pro platnost  usneseníčlenské  schůze se vyžaduje její řádné svolání, přítomnost většiny všech členů majících většinu všech hlasů a souhlas většiny hlasů přítomných členů. Pro platnost usnesení členské schůze v kvalifikovaných záležitostechtj. schválení poskytnutí finanční asistence, uhrazovací povinnosti, zrušení družstva s likvidací,přeměně družstva či vydání dluhopisů je třeba přítomnosti 2/3 všech členů a usnesení musí být přijato 2/3 přítomných členů (kvalifikovaná většina). Pro usnášeníschopnost představenstva platí zásada přítomnosti nadpoloviční většiny členů představenstva. Představenstvo rozhoduje většinou hlasů všech svých členů. Pro usnášeníschopnost kontrolní komise platí zásada přítomnosti nadpoloviční většiny členů kontrolní komise. Kontrolní komise rozhoduje většinou hlasů všech svých členů.   

 

Členská schůze

 

Nejvyšším orgánem družstva je schůze členů družstva (dále jen "členská schůze").Členská schůze  se schází nejméně  jednou za  rok. . Členskou schůzi svolává představenstvo nejméně 15 dnů před termínem jejího konání. Kromě místa, dne a hodiny konání členské schůze se oznámí i navrhované hlavní body jednání. Svolání členské schůze musí být provedeno takovým způsobem, aby bylo zaručeno, že budou všichni členové včas uvědomněni o jejím konání. Svolavatel uveřejní pozvánku na členskou schůzi na internetových stránkách družstva a současně ji zašle členům na adresu uvedenou v seznamu členů. Zveřejněním pozvánky se považuje pozvánka za doručenou. Na žádost členů oprávněných požadovat svolání členské schůze, Členská schůze musí být představenstvem svolána, požádá-li o to kontrolní komise nebo alespoň 10% členů družstva, kteří mají nejméně pětinu všech hlasů, a to tak, aby se členská schůze konala do 30ti dnů od doručení žádosti o její svolání. Nezajistí-li představenstvo konání členské schůze ve lhůtě výše uvedené, učiní tak bez průtahů kontrolní komise, jeden nebo někteří členové představenstva nebo likvidátor.

 

Do působnosti členské schůze patří:

a)       přijímat a měnit stanovy,

b)       volit a odvolávat členy představenstva a kontrolní komise vč. náhradníků,

c)       schvalovat účetní závěrky v souladu s příslušnými předpisy,

d)       rozhodovat o rozdělení a  užití zisku, popřípadě způsobu úhrad ztráty,

e)       rozhodovat  o  zvýšení  nebo  snížení  základního členského vkladu,

f)        rozhodovat o základních otázkách koncepce rozvoje družstva,¨

g)     rozhodovat o  splynutí, sloučení, rozdělení  a o jiném  zrušení družstva nebo o změně právní formy (o přeměně družstva),      

h)     rozhodovat o  prodeji nebo nájmu podniku  a o jiných významných majetkových dispozicích,

i)        rozhodování o zřizování fondů družstva, schvalovánípravidel tvorby a užití fondů (stanovy fondů),

j)        rozhodovat  o   dalších  záležitostech týkajících se  družstva a jeho činnosti, jak vyplývá ze zákona nebo těchto stanov, popřípadě  pokud  si rozhodování o některé věci vyhradila.

 

Není-li   členská  schůze  schopna   se  usnášet,  svolá představenstvo náhradní  členskou schůzi tak,  aby se konala  do 3 týdnů ode dne,  kdy se měla konat členská  schůze původně svolaná. Náhradní členská schůze musí být svolána novou  pozvánkou s nezměněným pořadem jednání. Pozvánka musí být odeslána bez zbytečného odkladu, nejpozději  do 15 dnů ode dne, na který byla svolána původní členská  schůze. Náhradní členská schůze je schopna se usnášet prostou většinou přítomných. To neplatí při rozhodování o kvalifikovaných záležitostech (čl. X. stanov), kdy je třeba pro platnost usnesení souhlasu kvalifikované většiny.

 

Při  hlasování má každý člen  jeden hlas.

 

Člen družstva může písemně zmocnit jiného člena družstva nebo jinou osobu, aby jej na členské schůzi zastupovala. Z písemné plné moci pro zastupování na členské schůzi musí vyplývat, zda byla udělena pro zastoupení na jedné nebo na více členských schůzích. Nikdo nesmí být na jednání členské schůze zmocněncem více než jedné třetiny všech členů družstva, jinak platí, že nemá pro jednání na členské schůzi udělenou žádnou plnou moc.

 

O  každé členské  schůzi  se  pořizuje zápis,  který musí obsahovat zejména:     

a) datum a místo konání schůze, 

b) přijatá usnesení,

c) výsledky hlasování,

d) nepřijaté námitky členů, kteří požádali o jejich zaprotokolování.

 

Zápis z členské schůze musí být vyhotoven do 15 dnů od konání schůze. Zápis podepisuje ten, kdo členskou schůzi svolal a člen pověřený vyhotovením zápisu.Přílohu zápisu tvoří seznam účastníků členské schůze, pozvánka na ni a podklady, které byly předloženy k projednávaným bodům. Každý  člen má  právo na vydání kopie zápisu.

 

Každý člen družstva, člen představenstva nebo kontrolní komise nebo likvidátor, či ten, kdo na tom má právní zájem hodný ochrany, může navrhnout soudu, aby rozhodl o neplatnosti usnesení členské schůze pro jeho rozpor se zákonem, s dobrými mravy nebo se Stanovami.  Právo dovolat se neplatnosti usnesení členské schůze zaniká  do 3 měsíců ode dne, kdy se navrhovatel o rozhodnutí dozvěděl nebo mohl dozvědět, nejpozději však do jednoho roku od přijetí rozhodnutí.

 

Představenstvo

 

Představenstvo je statutárním orgánem družstva a řídí činnost družstva  a rozhoduje o všech záležitostech družstva, které nejsou zákonem nebo těmito stanovami vyhrazeny jinému orgánu družstva. Představenstvu přísluší obchodní vedení družstva. \představenstvo zajišťuje řádné vedení účetnictví, předkládá členské schůzi ke schválení účetní závěrku a v souladu      se stanovami návrh na rozdělení zisku nebo ztráty.

 

Představenstvo je tříčlenné. Zastupování člena představenstva je nepřípustné. Předseda kontrolní komise nebo pověřený člen kontrolní komise má právo účastnit se schůzí představenstva.

 

Představenstvo plní usnesení členské schůze, není-li v rozporu správními předpisy, a odpovídá jí za svou  činnost.

 

Za představenstvo jedná navenek  předseda nebo  místopředseda, případně pověřený člen představenstva.Je-li však pro  právní  úkon,  který  činí  představenstvo,  předepsána písemná forma, je třeba podpisu alespoň dvou členů představenstva. Podepisování za představenstvo (družstvo) se děje tak, že k nadepsané nebo natištěné obchodní firmě družstva připojí svůj podpis nejméně dva členové představenstva. 

 

Představenstvo se schází podle  potřeby, minimálně 4 do roka. Musí se sejít do 10  dnů                                  od  doručení podnětu  kontrolní komise,  jestliže na  její výzvu nedošlo k nápravě nedostatků a kontrolní komise si svolání představenstva vyžádá.

 

Představenstvo  volí  ze  svých  členů  předsedu a místopředsedu družstva (představenstva). Místopředseda zastupuje předsedu v době jeho  nepřítomnosti. Zastupováním mohou být  pověřeni i další členové představenstva v pořadí  stanoveném představenstvem. Předseda  představenstva organizuje a řídí jednání představenstva. Běžnou  činnost  družstva organizuje a řídí ředitel jmenovaný a odvolávaný představenstvem. Není-li ředitel jmenován, zajišťuje běžnou činnost družstva předseda představenstva.   

 

Členové představenstva jsou povinni vykonávat všechny úkoly osobně a s péčí řádného hospodáře ku prospěchu družstva.

Kontrolní komise

 

Kontrolní   komise  je   oprávněna  kontrolovat  veškerou činnost družstva a projednává stížnosti jeho členů. Stěžovatele informuje do 14 dnů od ukončení svého šetření. Odpovídá pouze členské  schůzi a  je  nezávislá  na ostatních  orgánech družstva. Kontrolní komise spolupůsobí při inventurách majetku družstva.

 

Kontrolní komise má tři členy.

 

Kontrolní  komise dává písemné stanovisko ke každé  účetní závěrce, návrhu na rozdělení zisku nebo úhrady ztráty družstva a k návrhu na rozhodnutí o uhrazovací povinnosti členů. Na   zjištěné  nedostatky   upozorňuje  kontrolní  komise představenstvo a dohlíží na zjednání nápravy.

 

Kontrolní komise se schází  podle potřeby, nejméně dvakrát za rok. Kontrolní komise volí         ze  svých členů předsedu a místopředsedu. Předseda řídí činnost komise a jedná jejím jménem s jinými orgány družstva. Kontrolní komise je odvolacím orgánem v případech určených stanovami.

 

Kontrolní komise je oprávněna vyžadovat si u představenstva jakékoliv informace  a doklady o hospodaření družstva. Představenstvo je povinno bez zbytečného odkladu oznámit kontrolní komisi  všechny skutečnosti, které mohou  mít závažné důsledky v hospodaření nebo postavení družstva a jeho členů. Totéž platí i ve vztahu k řediteli, rozhodne-li představenstvo tuto funkcizřídit.. K jednotlivým  úkonům může kontrolní komise pověřit jednoho nebo více členů, kteří v této věci mají oprávnění žádat informace v rozsahu oprávnění kontrolní komise. Zastupování člena kontrolní komise je nepřípustné.           

 

 

Společná ustanovení o volených orgánech družstva

 

Funkce člena kontrolní komise a člena představenstva nebo ředitele družstva jsou vzájemně neslučitelné.

 

Funkční období členů představenstva a kontrolní komise je pětileté. Členové představenstva a kontrolní komise mohou být voleni do orgánů družstva opětovně. Zástupci právnických osob, kteří jsou členy představenstva a kontrolní komise, musí splňovat požadavky a předpoklady pro výkon funkce stanovené zákonem  pro samotného člena orgánu a újmu jím způsobenou družstvu nahradí společně a nerozdílně s právnickou osobou, kterou zastupují.    Na zástupce právnické osoby platí ustanovení příslušných právních předpisů o střetu zájmů, nepřípustnosti konkurenčního jednání, jakož i o povinnosti jednat s péčí řádného hospodáře a následcích porušení této povinnosti. Člen  družstva, který  je do  své funkce  zvolen, může  z funkce  odstoupit, a to písemným prohlášením došlým družstvu. Jeho funkce zaniká  uplynutím 2 měsíců od dojití prohlášení, pokud není mezi družstvem a odstupujícím členem orgánu písemně ujednáno jinak. Na místo odstoupivšího člena orgánu družstva nastupuje jeho náhradník, pokud byl předem zvolen, podle stanoveného pořadí. Nebyl-li zvolen členskou schůzí náhradník člena představenstva či kontrolní komise může   orgán, jehož počet členů neklesl pod polovinu,jmenovat (povolat) náhradního člena až do doby, kdy může být provedena řádná volba nového  člena.  Zastupující  člen  má  práva  a povinnosti řádného člena. Uvedené platí i v případě smrti člena orgánu družstva.

 

O jednání v orgánech družstva se sepisuje zápis.  Za práci v orgánech přísluší členovi družstva odměna stanovená představenstvem družstva podle zásad schválených členskou schůzí. Povinnosti, práva a odměňování člena orgánu mohou být upraveny písemnou smlouvou uzavřenou představenstvem s každým členem orgánu družstva (smlouva o výkonu funkce), jejíž uzavření podléhá schválení členskou schůzí. Členové   představenstva, kontrolní   komise   družstva nebo jiné osoby oprávněné podle zápisu v obchodním rejstříku jednat za družstvo (zejména prokurista, ředitel), jakož i pro vedoucí organizačních jednotek platí zákaz konkurence, tedy po svém zvolení do orgánu družstva  nesmí bez souhlasu členské schůze zejména podnikat v předmětu činnosti družstva, a to ani ve prospěch jiných osob, ani zprostředkovávat obchody družstva pro jiného, nesmí být členem statutárního nebo dozorčího orgánu jiné právnické osoby se shodným předmětem činnosti nebo jiné osoby v obdobném postavení,ledaže jde o koncern kromě právnických osob, kde družstvo má majetkový podíl.  Jestliže se jedná o záležitostech družstva, které se dotýkají člena orgánu, jeho manžela, rodičů, dětí, sourozenců, nebo osoby s kterou žije ve společné domácnosti či osoby, kterou zastupuje, pak se nesmí dotčený člen zúčastnit jednání a hlasování v těchto záležitostech. Má však před rozhodnutím právo na vyjádření. Do představenstva a kontrolní komise je možno zvolit nejvýše dva náhradníky, kteří nastupují na místo člena orgánu, který odstoupil nebo zemřel. Každému členu představenstva  a kontrolní komise družstva náleží jeden  hlas. Hlasuje se veřejně. Na tajném hlasování se může v jednotlivých případech usnést jednající orgán.

 

Pro platnost usnesení představenstva a kontrolní komise se vyžaduje: řádné svolání, přítomnost nadpoloviční většiny členů orgánu a souhlas většiny hlasů všech jeho členů. Usnesení  lze  přijmout hlasováním uskutečněným  písemně nebo pomocí  prostředků sdělovací techniky,  jestliže  s  tímto  způsobem  hlasování projeví souhlas všichni členové orgánu. Pro tento případ se hlasující pokládají za přítomné.

 

    Nároky družstva na náhradu újmy proti členovi orgánu družstva uplatňuje vůči členům kontrolní komise představenstvo a vůči členům představenstva kontrolní komise. Neučiní-li tak, může nárok za družstvo vůči členovi orgánu uplatnit člen sám, splnil-li předtím svou informační povinnost (členská žaloba).

 

Článek 11

Komise družstva

 

Představenstvo může podle potřeby zřídit komise družstva. Jmenování členů těchto komisí včetně jmenování jejich předsedy a stanovení jejích úkolů provádí představenstvo. Komise mají poradní charakter a jsou odpovědny představenstvu.

 

 

 

Článek 12

 Účetnictví, řádná účetní závěrka a výroční zpráva o hospodaření

Družstvo řídí svou hospodářskou činnost a spravuje všechny své prostředky a jejich zdroje na základě posuzování situace na trhu tak, aby jejich racionální užití vedlo k dosažení žádoucího hospodářského výsledku. Při svém hospodaření a vedení účetnictví se řídí příslušnými právními předpisy.

Družstvo je povinno sestavit za každý rok účetní závěrku. Spolu s  řádnou účetní  závěrkou navrhne  představenstvo i způsob rozdělení a užití zisku, popřípadě způsob úhrady ztrát. Členové  družstva si mohou vyžádat  řádnou účetní závěrku a návrh na rozdělení zisku a úhrady ztrát k nahlédnutí.

Představenstvo zabezpečí vypracování výroční  zprávy  o  hospodaření  družstva,  která obsahuje přehled obchodní  činnosti v  uplynulém  roce  a předpoklady  jeho dalšího podnikání.  Výroční zprávu předkládá  představenstvo spolu s řádnou účetní závěrkou                   k projednání členské schůzi.

 

Článek 13

 

Na rozdělení zisku se usnáší členská schůze při projednání roční účetní uzávěrky. Při rozdělení zisku se musí respektovat příděl do nedělitelného a ostatních zajišťovacích fondů dle pravidel těchto fondů stanovených členskou schůzí. Zisk určený členskou schůzí k rozdělení členů družstva  se rozděluje podle poměru splaceného členského vkladu členem družstva a množství zemědělské produkce vykoupené od tohoto člena ke splaceným členským vkladům všech členů družstva a celkovému množství družstvem vykoupené produkce zemědělské prvovýroby. Pokud členství nebo majetková účast člena v rozhodném roce netrvalo po celý rok, náleží členovi poměrná část podílu na zisku podle trvání členství v takovém roce.

Článek 14.

Fondy družstva

 

Družstvo zřizuje nedělitelný fond. Nedělitelný  fond se  nesmí použít  za trvání  družstva         k rozdělení mezi členy. Členská schůze může rozhodnout o zřízení dalších  fondů.                 O vytvoření fondů družstva, pravidlech jejich naplnění a užití rozhoduje členská schůze.

 

Článek 15.

Zrušení a likvidace družstva

 

1) Družstvo zaniká výmazem z obchodního rejstříku a zánik družstva se řídí příslušnými ustanovení zejména občanského zákoníku a zákona o obchodních korporacích.

 

2) Družstvo se zrušuje:
     a) právním jednáním družstva (usnesením členské schůze o zrušení družstva s likvidací,          

          o přeměně …)

b)     rozhodnutím orgánu veřejné moci,

c)     z dalších důvodů a způsobem uvedeným v zákoně.

 

4/ V případě zrušení družstva a jeho likvidace se likvidační zůstatek rozdělí mezi členy    způsobem podle příslušných ustanovení zejména občanského zákoníku a zákona                       o obchodních korporacích.

 

 

Článek  16

Závěrečná ustanovení

 

1)       Původní stanovy byly přijaty ustavující členskou schůzí dne 20.1.2004 a nabyly platnosti stejným dnem.

2)       Společnost je ve smyslu ustanovení §777 odst.5 zákona o obchodních korporacích podřízena zákonu č. 90/2012 Sb., zákonu o obchodních korporacích ve znění platných předpisů jako celku. Záležitosti neupravené touto společenskou smlouvou se řídí zákonem č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích a zákonem č. 89/2012 Sb., občanským zákoníkem. 

3)       Pokud se ve stanovách používá text „zákon o obchodních korporacích“ jedná se o zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích). Pokud se ve stanovách používá text „občanský zákoník“ jedná se  o zákon č. 89/2012 Sb.